POJAZD Z OC SPRAWCY

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje Poszkodowanemu na wskutek zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył. Zgodnie z orzecznictwem i aktualnym stanem prawnym jeżeli auto nie może być użytkowane po drogach publicznych na wskutek wypadku, bądź kolizji drogowej, Poszkodowany ma prawo wypożyczyć pojazd zastępczy na okres naprawy uszkodzonego auta lub do czasu wypłaty odszkodowania przez Zakład Ubezpieczeń w przypadku wystąpienia szkody całkowitej. W takim przypadku, koszty najmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy pokrywa w całości Zakład Ubezpieczeniowy Sprawcy kolizji.

W przypadku wypożyczenia auta z OC sprawcy, konieczne jest udowodnienie, że samochód jest potrzebny do zaspokojenia osobistych potrzeb transportowych Poszkodowanego, a w przypadku przedsiębiorców wykorzystywanie pojazdu do celów zarobkowych. Co więcej, wskazania Zakładu Ubezpieczeń co do wysokości i wyboru wypożyczalni są dla Poszkodowanego niewiążące. Poszkodowany sam może wybrać wypożyczalnie aut, kierując się przy tym zaufaniem dla danej firmy. Poszkodowany może wypożyczyć auto zastępcze tej samem klasy, co klasa auta uszkodzonego.

 

Dokumenty i informacje potrzebne do najmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy

W celu wypożyczenia pojazdu z OC sprawcy, Poszkodowany musi dysponować numerem szkody, pod którym została zarejestrowana szkoda w Zakładzie Ubezpieczeniowym oraz posiadać dowód tożsamości lub prawo jazdy. Sporządzeniem całej dokumentacji oraz likwidacją szkody zajmiemy się osobiście.

Facebook
Instagram